شناسه حدیث :  ۳۱۶۱۵۲

  |  

نشانی :  الخصال  ,  جلد۲  ,  صفحه۳۴۲  

عنوان باب :   الجزء الثاني باب السبعة سبعة في ظل عرش الله يوم القيامة

معصوم :   پيامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

أَخْبَرَنَا اَلْخَلِيلُ بْنُ أَحْمَدَ قَالَ أَخْبَرَنَا اِبْنُ مَنِيعٍ قَالَ حَدَّثَنَا مُصْعَبٌ قَالَ حَدَّثَنِي مَالِكٌ عَنْ أَبِي عَبْدِ اَلرَّحْمَنِ عَنْ حَفْصِ بْنِ عَاصِمٍ عَنْ أَبِي سَعِيدٍ اَلْخُدْرِيِّ أَوْ عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَالَ قَالَ رَسُولُ اَللَّهِ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ : سَبْعَةٌ يُظِلُّهُمُ اَللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِي ظِلِّهِ يَوْمَ لاَ ظِلَّ إِلاَّ ظِلُّهُ إِمَامٌ عَادِلٌ وَ شَابٌّ نَشَأَ فِي عِبَادَةِ اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ رَجُلٌ قَلْبُهُ مُتَعَلِّقٌ بِالْمَسْجِدِ إِذَا خَرَجَ مِنْهُ حَتَّى يَعُودَ إِلَيْهِ وَ رَجُلاَنِ كَانَا فِي طَاعَةِ اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَاجْتَمَعَا عَلَى ذَلِكَ وَ تَفَرَّقَا وَ رَجُلٌ ذَكَرَ اَللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ خَالِياً فَفَاضَتْ عَيْنَاهُ مِنْ خَشْيَةِ اَللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ رَجُلٌ دَعَتْهُ اِمْرَأَةٌ ذَاتُ حَسَبٍ وَ جَمَالٍ فَقَالَ إِنِّي أَخَافُ اَللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ وَ رَجُلٌ تَصَدَّقَ بِصَدَقَةٍ فَأَخْفَاهَا حَتَّى لاَ تَعْلَمَ شِمَالُهُ مَا يَتَصَدَّقُ بِيَمِينِهِ .
زبان ترجمه:

الخصال / ترجمه کمره ای ;  ج ۲  ص ۹۵

رسول خدا فرمود هفت كس را خدا در سايه عرش خود جا دهد روزى كه جز سايه او سايه‌اى نيست،پيشواى عدالت شعار،جوانى كه در بندگى و پرستش خداوند بزرگ شده،كسى كه چون از مسجد در آيد دل در بند مسجد دارد تا در آن باز آيد: دو كس كه براى فرمانبردارى خداوند با هم گرد آمدند و در آن بسر بردند تا از هم جدا شدند؛كسى كه تنها بياد خداى عز و جل افتد و از ترس خدا چشمانش اشگ ريزد،مرديكه زنى زيبا و پدر و مادر دار او را بخود بخواند و از او نپذيرد و گويد از خدا ميترسم،كسى كه در راه خدا صدقه دهد و آن را چنان پنهان كند كه دست چپش نفهمد راستش چه صدقه داد.

divider

الخصال / ترجمه جعفری ;  ج ۲  ص ۹

7-ابو سعيد خدرى از ابو هريره نقل مى‌كند كه پيامبر خدا(صلّى الله عليه و آله)فرمود:خداوند هفت كس را در روزى كه سايه‌اى جز سايۀ او نيست در سايۀ خود قرار مى‌دهد: پيشواى عادل و جوانى كه در عبادت خداوند بزرگ شود و مردى كه وقتى از مسجد بيرون مى‌شود دلش در مسجد باشد تا وقتى كه برگردد،و دو مردى كه بر اساس طاعت خداوند با هم گرد آمدند و از هم جدا شدند،و مردى كه در خلوت به ياد خدا باشد و از ترس خدا اشك بريزد،و مردى كه زنى داراى حسب و زيبايى او را به خود بخواند و او بگويد:من از خدا مى‌ترسم،و مردى كه پنهانى صدقه بدهد بگونه‌اى كه دست چپ او نداند كه دست راست او چه صدقه‌اى داده است.

divider

الخصال / ترجمه فهری ;  ج ۲  ص ۳۸۲

7-رسول خدا(صلّى الله عليه و آله)فرمود:خداى عز و جل هفت صنف را در سايۀ لطف خود جاى دهد روزى كه سايه‌اى بجز سايۀ لطفش نيست: 1-پيشواى دادگر. 2-جوانى كه در عبادت و پرستش خداى عز و جل ببار آمده. 3-مرديكه چون از مسجد بيرون رود دلش در بند آن است تا باز گردد. 4-دو مرد خدا پرست كه بمنظور خداپرستى گرد هم آيند و از هم جدا شوند. 5-مرديكه در جاى خلوت بياد خداى عز و جل بيفتد و از ترس خداى عز و جل اشك از ديدگانش جارى شود. 6-مرديكه زنى زيبا و آبرومند او را(بعمل جنسى)دعوت كند و مرد در پاسخ او بگويد كه من از خداى عز و جل ميترسم. 7-مرديكه صدقه‌اى بدهد و آن را چنان به پنهانى دهد كه دست چپش از آنچه بدست راست صدقه ميدهد خبردار نشود.

divider

الخصال / ترجمه مدرس گیلانی ;  ج ۱  ص ۲۸۰

-پيامبر گفت:هفت تن را خدا در قيامت زير سايۀ عرش جاى دهد.آن روز كه جز سايۀ او سايه‌ايى نباشد:پيشواى دادگر،جوانى كه در بندگى خدا بزرگ شده، آنكه چون از مسجد در آيد هوس بازگشتن به مسجد داشته باشد،دو تن كه براى خدا با هم گرد آمدند و در آن بسر بردند تا از يك ديگر جدا شدند،آنكه در تنهايى به ياد خدا باشد و از بيم خدا ديدگانش سرشك بارد،مردى كه زن زيبايى خانواده‌دار او را به خويشتن خواند و او نپذيرد و گويد:من از خداى همى ترسم.آنكه در راه خدا صدقه دهد چنان كه دست چپ وى از راست آگاه نگردد.

divider