شناسه حدیث :  ۳۱۱۹۷۲

  |  

نشانی :  ثواب الأعمال و عقاب الأعمال  ,  جلد۱  ,  صفحه۲۷۸  

عنوان باب :   كتاب عقاب الأعمال عقاب من قتل نفسا متعمدا

معصوم :   امام باقر (علیه السلام)

حَدَّثَنِي مُحَمَّدُ بْنُ مُوسَى بْنِ اَلْمُتَوَكِّلِ قَالَ حَدَّثَنِي مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ اَلْحُسَيْنِ بْنِ سَعِيدٍ عَنْ عَبْدِ اَلرَّحْمَنِ بْنِ أَبِي نَجْرَانَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ أَبِي اَلْجَارُودِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِيٍّ عَلَيْهِ السَّلاَمُ قَالَ: مَا مِنْ نَفْسٍ تُقْتَلُ بَرَّةً وَ لاَ فَاجِرَةً إِلاَّ وَ هِيَ تُحْشَرُ مُعَلَّقاً بِقَاتِلِهِ بِيَدِهِ اَلْيُمْنَى وَ رَأْسُهُ بِيَدِهِ اَلْيُسْرَى وَ أَوْدَاجُهُ تَشْخُبُ دَماً يَقُولُ يَا رَبِّ سَلْ هَذَا فِيمَ قَتَلَنِي فَإِنْ كَانَ قَتَلَهُ فِي طَاعَةِ اَللَّهِ يُثِيبُ اَلْقَاتِلُ وَ ذُهِبَ بِالْمَقْتُولِ إِلَى اَلنَّارِ وَ إِنْ كَانَ فِي طَاعَةِ فُلاَنٍ قِيلَ لَهُ اُقْتُلْهُ كَمَا قَتَلَكَ ثُمَّ يَفْعَلُ اَللَّهُ فِيهِمَا بَعْدَ مَشِيَّتِهِ.
زبان ترجمه:

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه حسن زاده ;  ج ۱  ص ۶۳۳

[1112]5-... امام باقر عليه السّلام فرمود: هيچ نيكوكار و تبهكارى كشته نشود جز آنكه در روز رستاخيز در حالى محشور شود كه قاتل خويش را با دست راست و سرش را بر دست چپش گرفته و از رگ‌هايش خون جارى باشد و گويد: پروردگارا! از اين شخص بپرس كه چرا مرا كشت‌؟ پس اگر قاتل، در راه فرمانبردارى از خداى گرامى و بزرگ او را كشته باشد بهشت را به پاداش برد و مقتول به دوزخ رود و چون براى فرمانبردارى از فلان كس او را كشته باشد به مقتول گفته شود: به همان گونه كه تو را كشت او را بكش، پس آنگاه خداوند بر طبق خواست خويش با آن دو رفتار كند.

divider

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه غفاری ;  ج ۱  ص ۶۳۵

5-ابو الجارود از امام باقر عليه السّلام روايت كرده كه فرمود:هيچ مقتولى نيست از صالح و فاجر جز آنكه روز قيامت بيايد در حالى كه بدست راست گريبان قاتل خويش را گرفته باشد و بدست چپ سر خود را،و از رگهاى گلويش خون جارى باشد،و از خدا درخواست كند كه پروردگارا از اين شخص بپرس براى چه مرا كشت،پس اگر او را بحقّ‌ و باذن خدا كشته باشد اجر قاتل را بهشت دهند و مقتول را بدوزخ برند،و چنانچه بامر فلان باشد بمقتول گفته شود:او را بكش همچنان كه تو را كشت،سپس خداوند با آن دو هر طور كه صلاح بداند رفتار نمايد.

divider

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه مجاهدی ;  ج ۱  ص ۷۰۱

5-ابو الجارود از امام محمد باقر عليه السّلام روايت كرده است كه فرمود:ترديدى در اين نيست كه در روز قيامت،هر مقتولى-خواه نيكوكار و خواه بدكار-در حالى(از گور خود)برانگيخته مى‌شود كه خود را با دست راست به كشندۀ خود آويزان نموده و با دست چپش سر خود را حمل كرده-و از رگهاى گلويش(هنوز)خون جارى است-مى‌گويد:پروردگارا!از اين بپرس چرا مرا كشته است‌؟!اگر قاتل،او را طبق احكام الهى(و بر اساس موازين شرعى)كشته باشد،به پاداش اين كار،بهشت را به او ارزانى دارد و مقتول را رهسپار دوزخ مى‌سازند،ولى اگر او را(براى خوش آمد و يا)طبق دستور فلانى او را كشته باشد،به مقتول گفته مى‌شود كه:(به كيفر اين كار، تو نيز)او را بكش به همان شكلى كه تو را كشته است.سپس خداوند بدان گونه كه ارادۀ حكيمانه‌اش اقتضا كند،با آن دو رفتار مى‌نمايد.

divider

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه انصاری ;  ج ۱  ص ۵۴۷

5. ابو الجارود از امام باقر (عليه السّلام) نقل كرده است كه فرمود: هر مقتولى خواه نيكوكار باشد يا بدكار-روز قيامت در حالى محشور مى‌شود كه با دست راست خود گريبان قاتل و با دست چپش سر او را گرفته و از رگهاى گلويش خون جارى است و مى‌گويد: پروردگارا، از اين شخص بپرس كه براى چه مرا كشت‌؟ پس اگر او را به فرمان خدا كشته باشد قاتل را به بهشت و مقتول را به دوزخ مى‌برند، و اگر او را به فرمان ديگرى كشته باشد به مقتول مى‌گويند: او را بكش همچنان كه تو را كشت. سپس خداوند هر گونه بخواهد در بارۀ آن دو عمل مى‌كند.

divider