شناسه حدیث :  ۳۰۳۵۴۹

  |  

نشانی :  تحف العقول عن آل الرسول علیهم السلام  ,  جلد۱  ,  صفحه۴۳  

عنوان باب :   ما روي عن النبي صلى اللّه عليه و آله في طوال هذه المعاني و روي عنه صلى اللّه عليه و آله في قصار هذه المعاني

معصوم :   پيامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)

وَ قَالَ صَلَّى اَللَّهُ عَلَيْهِ وَ آلِهِ : ثَلاَثٌ مَنْ كُنَّ فِيهِ اِسْتَكْمَلَ خِصَالَ اَلْإِيمَانِ اَلَّذِي إِذَا رَضِيَ لَمْ يُدْخِلْهُ رِضَاهُ فِي بَاطِلٍ وَ إِذَا غَضِبَ لَمْ يُخْرِجْهُ اَلْغَضَبُ مِنَ اَلْحَقِّ وَ إِذَا قَدَرَ لَمْ يَتَعَاطَ مَا لَيْسَ لَهُ .
زبان ترجمه:

تحف العقول / ترجمه کمره ای ;  ج ۱  ص ۴۱

55-فرمود:سه تا در هر كه باشند خصال ايمان او كامل است آنكه خشنودى او بباطلش نكشاند و هر گاه خشم كند خشمش از حق بدر نبرد،و هر گاه نيرو يافت بدان چه حقش نيست دست نيازد.

divider

تحف العقول / ترجمه جعفری ;  ج ۱  ص ۴۴

55-هر كه داراى سه ويژگى باشد ايمانش كامل است:به وقت خوشى خرسنديش او را به باطل نكشاند،به هنگام خشم پاى از حقّ‌ بيرون ننهد،و به هنگام قدرت به آنچه از آن او نيست دست نيازد.

divider

تحف العقول / ترجمه جنتی ;  ج ۱  ص ۷۳

سه حالت در هر كه باشد همۀ خصال ايمان را دارد:يكى آن كه در حال خوشى به كار باطل(مانند ساز و نو از)نپردازد.ديگر آن كه در حال غضب پا از حق بيرون ننهد و سوم آن كه به وقت قدرت بيش از حق خود مطالبه نكند.

divider

تحف العقول / ترجمه حسن زاده ;  ج ۱  ص ۷۱

55-سه ويژگى است كه در هر كس فراهم آيد ايمانش كامل باشد:چون از چيزى خشنود و راضى شد،اين خشنودى او را به راه باطل نكشاند و چون خشمگين گشت، اين خشم او را از حقّ‌ به در نبرد و چون قدرت يافت به آنچه از آن او نيست دست نيازد.

divider