شناسه حدیث :  ۱۰۳۹۰۴

  |  

نشانی :  الکافي  ,  جلد۱  ,  صفحه۱۱  

عنوان باب :   الجزء الأول كِتَابُ اَلْعَقْلِ وَ اَلْجَهْلِ

معصوم :   امام صادق (علیه السلام)

أَحْمَدُ بْنُ إِدْرِيسَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ اَلْجَبَّارِ عَنْ بَعْضِ أَصْحَابِنَا رَفَعَهُ إِلَى أَبِي عَبْدِ اَللَّهِ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ: قُلْتُ لَهُ مَا اَلْعَقْلُ قَالَ مَا عُبِدَ بِهِ اَلرَّحْمَنُ وَ اُكْتُسِبَ بِهِ اَلْجِنَانُ قَالَ قُلْتُ فَالَّذِي كَانَ فِي مُعَاوِيَةَ فَقَالَ تِلْكَ اَلنَّكْرَاءُ تِلْكَ اَلشَّيْطَنَةُ وَ هِيَ شَبِيهَةٌ بِالْعَقْلِ وَ لَيْسَتْ بِالْعَقْلِ .
زبان ترجمه:

اصول کافی / ترجمه مصطفوی ;  ج ۱  ص ۱۱

شخصى از امام ششم عليه السلام پرسيد عقل چيست‌؟ فرمود چيزيست كه بوسيله آن خدا پرستش شود و بهشت بدست آيد آن شخص گويد: گفتم پس آنچه معاويه داشت چه بود؟ فرمود: آن نيرنگست، آن شيطنت است، آن نمايش عقل را دارد ولى عقل نيست.

divider

اصول كافى / ترجمه كمره اى ;  ج ۱  ص ۳۵

3-شخصى از امام ششم پرسيد:عقل چيست‌؟فرمود: چيزى است كه به وسيلۀ آن خدا بپرستند و بهشت به دست آرند. راوى گويد:گفتم:آنچه معاويه داشت چه بود؟فرمود:نيرنگ و شيطنت بود،آن مانند عقل است ولى عقل نيست.

divider

اصول کافی / ترجمه آیت اللهی ;  ج ۱  ص ۵

3-شخصى از امام صادق عليه السّلام پرسيد:عقل چيست‌؟فرمود:چيزى است كه به وسيله آن خدا را بپرستند و بهشت را به دست آورند.راوى گويد:گفتم: آنچه معاويه داشت چه بود؟فرمود:نيرنگ و شيطنت بود،آن مانند عقل است ولى عقل نيست.
توضيح:«نيروى عقل چراغ تدبير زندگى است كه راه خير و شر را تشخيص مى‌دهد و خوب و بد را مى‌فهمد از اين‌رو امام على عليه السّلام دربارۀ انديشۀ معاويه مى‌فرمايد آنچه كه معاويه به كار مى‌گيرد عقل نيست بلكه شيطنت و نيرنگ و فريب است و پيروانش مردمى خردمند نيستند و اگر من بخواهم بجاى خرد،مكر بكار گيرم به مراتب از او پرمكرتر خواهم بود.عقلى كه خداوند به انسان داده منشأ حركت و نوآورى و پيشرفت است و همه اين پيشرفتهاى صنعتى و علمى كه نصيب انسان شده معلول اين انديشه است ولى خداوند به حيوانات بجاى عقل غريزه داده كه همۀ آنها با اين دستگاه خودكار و اتوماتيك به زندگى ادامه مى‌دهند و مى‌دانيم كه از نظر علمى در غريزه هيچگونه ابتكار و خلاقيت و نوآورى وجود ندارد.»

divider